“Слово про похід Ігорів” та сучасність. Твір-роздум. 8 клас

«Слово про похід Ігорів» і сучасність. Твір-роздум. 8 клас

  Він задумався… Дописані останні рядки великої поеми. На то пішов майже місяць. Його турбував розбрат і ворожнеча в Руській землі. А так хотілося єдності і згуртованості русичів, процвітання і могутності Руської держави. Всі свої почуття він виплеснув на папір, наділив слова силою впливати на людей. Чи знав він, дружинник князя Ігоря – його друг і помічник, що його «Слово…» пройде крізь століття і далі буде закликати до єдності і згуртованості народ?

  23 квітня 1185 року. Початок походу амбітного, цілеспрямованого, мужнього новгород-сіверського князя Ігоря на половців. В ті часи такі походи були звичним ділом.  Уже надто часто турбували русичів степовики. Тоді Русь була ослаблена безкінечними князівськими чварами та міжусобицями, які як іржа роз’їдали державу, спричиняли лихо смердам, спустошували міста, села, землі. Народ хотів, щоб князі припинили боротьбу за владу і багатство, а об’єднали зусилля на захист від половців.

   Мимоволі напрошується аналогія з життям сучасної України. Вже немає половців, але ворогів і недругів у нашої держави вистачає – ніхто не хоче, щоб наша держава процвітала і була економічно сильною і розвиненою. А сучасних князьків вистачає понад усяку міру. Як лисички з езопівських байок, лагідно муркочуть про те, як вони турбуються про народ, покращення життя вже зараз, а самі стараються «приватизувати» побільше багатств, що колись належали народові. Сіють деякі князьки-політики розбрат і ворожнечу серед українців, адже в мутній воді легше ловити рибу (тобто багатіти).

  «Слово про Ігорів похід» – глибоко патріотичний твір, героїчний епос нашого народу. Біль і турбота за долю Руської землі звучить у кожному рядку поеми-слова. Таким патріотом, мужнім захисником своєї землі, хоробрим, безстрашним воїном постає перед нами князь Ігор. «Браття! Лучче згинути в поході, аніж завертатися собі на сором», – говорить наш герой. Такими відважними і переконаними патріотами є князь Всеволод, Святослав Ольгович інші князі і дружинники.

  Битва з половцями не принесла перемоги русичам. Не допоміг і небачений героїзм князівської дружини – надто нерівними були сили. Автор ще раз нам підкреслює, що малою силою важко протистояти ворогу. Недалекоглядність, бажання прославитись Ігоря принесли лихо на Руську землю. Творцеві «Слова…» мила і дорога ця земля. Вона вимальовується у творі майже живою істотою, яка радіє, плаче,сумує. Невипадково автор 20 разів вживає поняття «Руська земля».  

  Дорога вона і нам, українцям, спадкоємцям давніх русичів. Така ж біль пронизує кожного небайдужого українця, коли бачить, що твориться на нашій землі щодня. Спустошені, зарослі бур’янами  в багатьох місцях землі, вимираючі села, завмерлі заводи, хаос у душах людей, відсутність об’єднуючої народ ідеї – така картина постає перед сучасниками.

   Але ми, як і давні русичі, оптимісти: віримо, що наша земля буде квітучою, багатою, а народ буде жити добре і щасливо.

Add a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *